Radzenie sobie ze zmianą

🔔Umiejętność zmiany aktywności 🔔
Każdy z nas w swoim życiu doświadcza zmian. Zmiana pracy💼, szkoły🏫, zmiana planu🗓, zmiana czasu⏰, zmiana ubrań👕. Musimy być przygotowani, że zmiany są częścią naszego życia. Jak nauczyć tego naszych uczniów?👩🏼‍🏫
💭 Wielu uczniów ma problem ze zmianą aktywności – z przejściem z jednego zadania do drugiego bądź zajęć z innym terapeutą. W momencie gdy poprosi się ich o zakończenie jednego zajęcia i rozpoczęcia innego, mogą bardzo często pojawić się zachowania kontekstowo niepoprawne takie jak: 🙎🏼‍♀️złość, 💧płacz, bunt, popadanie w histerię.
❓❓ Dlaczego tak się dzieje ? Jednym z powodów jest nie wiedza, co naszych uczniów czeka, kolejnym powodem może być reakcja na utratę obecnego wzmocnienia. W sytuacji kiedy prosimy ucznia o przejście do innego zajęcia, zakańczamy dziecku aktywność, która sprawia mu przyjemność.
🔍 Nagła utrata wzmocnienia wywołuje negatywne reakcje u każdego z nas. Kiedy dołożymy do tego jeszcze niejasne polecenia, nasz uczeń może być zdezorientowany, czy podczas kolejnego ćwiczenia/zadania uzyska kolejne wzmocnienie.
👉🏻 Co pomoże nam w nabywaniu tej umiejętności ? :
🔵 Plan dnia, który jasno określi uczniowi, co następuje po kolei. (Dziecko będzie mniej zaskoczone na zmianę, która go czeka)
🔵 Strategia „najpierw wzmocnienie” –
wg L. Foster oraz A. Bondiego, strategia ta ma zasygnalizować jakie wzmocnienia będą dla naszego ucznia dostępne podczas kolejnego zdania/ ćwiczenia. Wizualizacja wzmocnień jest tu konieczna, aby dziecko prawidłowo zareagowało na zmianę aktywności.
Zalety nauczenie dziecka tej umiejętności to:
✅ Redukcja zachowań kontekstowo niepoprawnych 📉
✅ Zaspokojenie poczucia bezpieczeństwa oraz poczucia bycia zrozumianym 💆🏻‍♂️💆🏼‍♀️
✅ Wzrost kompetencji komunikacyjnych 🗣
✅ Rozumienie zasad społecznych 🙋🏼‍♀️🙋🏻‍♂️
✅ Wzrost samodzielności ucznia
📖 Literatura:
1. “The Picture Exchange Communication System” – Lori A. Frost, MS, CCC / SLP i Andy Bondy, Ph.D
2. „Metoda zachowań werbalnych” – Mary Lynch Barbera

Umów wizytę Online

Czy wiesz, że możesz umówić wizytę z terapeutą online nie tracąc czasu?

Zapisz się już dziś!

Wystarczy wybrać odpowiedni termin, podać wymagane dane i przyjść do gabinetu. To wszystko w prosty i intuicyjny sposób!

Zapisuje się!

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Przeczytaj więcej artykułów

Copyright © 2022 by ASPEKT
Wszystkie prawa zastrzeżone. All right reserved.

Radzenie sobie ze zmianą

Copyright © 2022 by ASPEKT
Wszystkie prawa zastrzeżone. All right reserved.