Motywacja

Pogoda za oknem nas nie rozpieszcza 🌥, temperatury coraz niższe 🍂🍁🌬. W związku z tym możemy odczuwać spadek naszych chęci i motywacji do działania 💪🏻 a skoro już mowa o motywacji to rozwińmy temat. Dlaczego jest ona kluczowa w procesie edukacji? I czy bez motywacji możemy funkcjonować ? Sprawdźmy!

Motorem 🏍, który nas napędza do pewnego czynu/działania jest motywacja wewnętrzna (np. Codzienne ćwiczenia 🏃🏼‍♀️aby przygotować się do maratonu) lub motywacja zewnętrzna (np. Nagroda/korzyść). Załóżmy, że coś robimy i doprowadza nas ta czynność do pożądanych efektów – wówczas jesteśmy w przyszłość skłonni jeszcze raz wykonać tą czynność, aby uzyskać taki sam efekt. Możemy wtedy powiedzieć, że efektem naszej czynności była pozytywna konsekwencja, która nas motywuje do tych samych zachowań w przyszłości. W pracy z uczniami, dziećmi motywujemy ich najczęściej poprzez wzmacnianie jednak należy pamiętać o pewnych regułach 📋:

✅ Wzmacniamy tylko takie zachowania, które chcemy aby wystąpiły ponownie (musimy pamiętać czym jest wzmacnianie i kiedy ma miejsce) nie wzmacniamy zachowań kontekstowo niepoprawnych.
✅ Odpowiednio rozkładajmy ilość wzmocnień – po to, aby sukcesywnie wycofywać motywację zewnętrzną na potrzebę motywacji wewnętrznej.
✅Dobieramy wzmocnienia do dziecka/ucznia nigdy odwrotnie – dlatego gdyż to co jest dla jednej osoby wzmocnieniem dla drugiej w ogóle nie musi być atrakcyjne. Indywidualne podejście do dziecka jest kluczem by dziecko mogło prawidłowo się rozwijać.
✅ Mądre, efektywne wzmocnienia to zwłaszcza te wzmocnienia występujące naturalnie, czyli takie które są częścią sytuacji ucznia w której się znajduje.

Podstawą wzmacniana jest wiedza na temat samego procesu, niezależnie w jakim nurcie prowadzimy terapię – musimy wiedzieć jak uczyć skutecznie, aby dziecko zdobytą wiedzę mogło utrwalić i wykorzystać w różnych środowiskach a co ważne jak rozwijać motywacje wewnętrzną.

Dobrego tygodnia 🤗

 

Umów wizytę Online

Czy wiesz, że możesz umówić wizytę z terapeutą online nie tracąc czasu?

Zapisz się już dziś!

Wystarczy wybrać odpowiedni termin, podać wymagane dane i przyjść do gabinetu. To wszystko w prosty i intuicyjny sposób!

Zapisuje się!

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Przeczytaj więcej artykułów

Aktualności
Maria Panek-Gawrych

Motywacja

Pogoda za oknem nas nie rozpieszcza , temperatury coraz niższe . W związku z tym możemy odczuwać spadek naszych chęci i motywacji do działania a skoro już

Czytaj więcej
Aktualności
Maria Panek-Gawrych

Orzeczenie vs Opinia

Kochani Rodzice Wrzesień to miesiąc pisania papierów, dostarczania dokumentów a więc dziś przychodzimy z wyjaśnieniem #orzeczenie VS #opinia jaka jest różnica ? Z doświadczeniem wiemy

Czytaj więcej

Copyright © 2022 by ASPEKT
Wszystkie prawa zastrzeżone. All right reserved.

Motywacja

Copyright © 2022 by ASPEKT
Wszystkie prawa zastrzeżone. All right reserved.