“Zrób tak jak ja!” – czyli dlaczego naśladowanie jest takie ważne?

Stary Rok za nami 👋🏻, Nowy Rok przed nami 💪🏻 a my wracamy z naszym cyklem 🤩🥰
                                                     👇🏻👇🏻👇🏻👇🏻👇🏻👇🏻👇🏻👇🏻👇🏻
„Zrób tak jak ja” – czyli dlaczego naśladowanie jest takie ważne?

Czy uważasz, że naśladowanie jest ważną umiejętnością? Daj znać w komentarzu 💻
Umiejetność naśladowania 👥– kolejna z kluczowych umiejętności, jaką dziecko powinno opanować, aby osiągnąć kolejny kamień milowy.
Naśladowanie jest kluczowym mechanizmem uczenia się👩🏼‍🎓. Umiejętność naśladowania to nic innego jak powtórzenie ruchu, sekwencji po drugiej osobie🧍🏼‍♂️🧍🏼‍♂️. Zdecydowanie łatwiej uczymy się obserwując innych, którzy wykonują jakąś czynność, którą potem sami staramy się powtórzyć. U dzieci rozwijających się w sposób prawidłowy, umiejętność naśladowania innych jest szczególnie dobrze rozwinięta. Naśladują one osoby znaczące np. swoich rodziców👨‍👩‍👧, swoje rodzeństwo🧒🏻👧🏼, rówieśników👧🏼🧒🏻👦🏻. W taki sposób uczą się wielu nowych umiejętności, a w szczególności zachowań społecznych.

🧩🧩 Dzieci z spektrum autyzmu zazwyczaj nie mają zdolności w uczeniu się przez naśladowanie innych, jest to spowodowane rzadszym nawiązywaniem kontaktu wzrokowego👀 jak również mniejszym zainteresowaniem interakcjami z osobami dorosłymi.
W naśladowaniu wyróżniamy jeszcze videomodelowanie 📹🖥– czyli naśladowanie po wcześniej nagranym video. O videomodelowaniu jeszcze opowiem 🔜

❓❓Dlaczego umiejętność naśladowania jest taka ważna?
👩🏼‍💻Badania pokazują, że szybciej i łatwiej uczymy się za pomocą bodźca wzrokowego👁 niż przekazu werbalnego 🗣.
Składaliście kiedyś meble🪑 bez instrukcji? Albo z instrukcją tylko tekstową? Potrzebna nam jest niebywała motywacja i rozwinięte rozumienie tekstu czasem nawet w specjalistycznym języku. A teraz wyobraźcie 🧠sobie, że w instrukcji są zdjęcia krok po kroku jak należy coś skręcić, złożyć? Czyż nie łatwiej i szybciej nam pójdzie składanie ?🤩
💡Co pomoże nam nabyć tą umiejętność?
✅ Piosenki z pokazywaniem🤗🎤
✅ Dodaj naśladowanie ruchów do każdej ulubionej zabawy z dzieckiem👏🏻
✅ Zabawy z przedmiotami i pokazywaniem np. wyścigi autami, 🧸🚗
✅ Tańce, zabawy ruchowe 💃🏼💃🏼🕺🏽🕺🏽
📍Pamiętajmy, aby wszystkie ruchy jakie uczymy naszego ucznia były w zasięgu jego zdolności motorycznych oraz żeby uczyć tej umiejętności spontanicznie, nie tylko w jednej wybranej sytuacji, ponieważ dziecko nauczy się naśladować tylko w danej sytuacji i będzie miało problem przenieść tą umiejetność na inne miejsce, osobę itp.
🧾 Pomagając dziecku w spontanicznym naśladowaniu ludzi wokół niego, wpływamy w wielkim stopniu na to, ile będzie się w stanie nauczyć od innych każdego dnia.
❗️Jeżeli zauważyłaś/eś jakiekolwiek niepokojące symptomy, skontaktuj się z nami 📲

Umów wizytę Online

Czy wiesz, że możesz umówić wizytę z terapeutą online nie tracąc czasu?

Zapisz się już dziś!

Wystarczy wybrać odpowiedni termin, podać wymagane dane i przyjść do gabinetu. To wszystko w prosty i intuicyjny sposób!

Zapisuje się!

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Przeczytaj więcej artykułów

Aktualności
Maria Panek-Gawrych

Odkrywamy kolejną Aspektową kartę

Odkrywamy kolejną Aspektową kartę  Cześć jestem Marysia  Opowiem Wam o sobie  Jestem: Pedagogiem specjalnym Nauczycielem wczesnego wspomagania rozwoju dziecka Terapeutą dzieci i młodzieży ze spektrum

Czytaj więcej
Aktualności
Maria Panek-Gawrych

Umiejętność czekania

Środa to taka mała sobota. A więc już wyczekujemy nadchodzącego weekendu, który będzie dość owocny bo: Po 1. Jest to długi weekend Po 2. Odbędzie

Czytaj więcej

Copyright © 2022 by ASPEKT
Wszystkie prawa zastrzeżone. All right reserved.

“Zrób tak jak ja!” – czyli dlaczego naśladowanie jest takie ważne?

Copyright © 2022 by ASPEKT
Wszystkie prawa zastrzeżone. All right reserved.